fbpx

Programa Olimpiadei de Informatica

0

programa olimpiada

In caz ca te-ai intrebat pana acum: „Ce materie trebuia sa pregatesc pentru olimpiada de informatica?”, iti voi lasa mai jos cateva capitole din care va trebui sa te pregatesti pentru a obtine un punctaj cat mai mare la fazele locale si judetene ale Olimpiadei Nationale de Informatica.

Programa in sine nu este foarte mare, dar trebuie aprofundata cu foarte mare atentie.

Programa clasei a V-a

  • Tipuri simple de date: tipuri de date întregi, reale, caracter
  • Structura liniara
  • Structura alternativa
  • Structura repetitiva cu test initial
  • Prelucrarea cifrelor unui număr
  • Divizibilitate: divizori, multipli
  • Calculul unor sume/produse cu termenul general dat
  • Fișiere text.

Programa clasei a VI-a

  • Tipuri simple de date: tipuri de date întregi, reale, character.
  • Prelucrarea cifrelor unui număr.
  • Divizibilitate: divizori, numere prime, descompunere în factori primi, cmmdc, cmmmc
  • Șirul lui Fibonacci
  • Tablouri unidimensionale
  • Căutare secvențială în tablou
  • Căutare binară
  • Vector de apariții și vector de frecvențe
  • Ordonarea elementelor unui vector
  • Fișiere text.

Programa clasei a VII-a si a VIII-a

  • Prelucrarea datelor numerice(intregi si reale) si de tip caracter
  • Algoritmi elementari
  • Prelucrarea cifrelor unui numar
  • Divizibilitate (divizori, cmmdc, cmmc, numere prime, descompunere in factori primi)
  • Siruri recurente (Sirul lui Fibonacci, siruri generate dupa o furmula matematica)
  • Tablouri unidimensionale
  • Vectori de frecvente
  • Algoritmi de sortare
  • Cautare binara
  • Interclasare
  • Inserarea/stergerea elementelor dintr-un vector

Programa clasei a IX-a

  • Elemente de bază ale limbajului de programare (Pascal, C/C++)
  • Tipuri simple de date (întreg, logic, char, real)
  • Structurile liniară, alternativă şi repetitivă
  • Algoritmi care prelucreaza tipuri simple de date
  • Prelucrarea cifrelor unui numar
  • Divizibilitate (divizori, cmmdc, cmmc, numere prime, descompunere in factori primi)
  • Fişiere text
  • Tablouri unidimensionale (vectori)
  • Vectori de frecvente
  • Algoritmi de sortare
  • Cautare binara
  • Interclasare
  • Probleme de geometrie plană într-un sistem de coordonate

Programa clasei a X-a

  • Tipuri intregi (intregi, reale, caractere)
  • Tablouri unidimensionale
  • Tablouri bidimensionale
  • Siruri de caractere
  • Recursivitate
  • Algoritmul lui Lee
  • Algoritmi de fill

Programa clasei a XI-a si a XII-a

  • Elemente de bază ale limbajului de programare (Pascal, C/C++)
  • Tipuri simple de date (întreg, logic, char, real)
  • Structurile liniară, alternativă şi repetitivă
  • Algoritmi care prelucreaza tipuri simple de date
  • Fişiere text
  • Tablouri unidimensionale (vectori)
  • Probleme de geometrie plană într-un sistem de coordonate
  • Tipul înregistrare (record – Pascal, struct C/C++)
  • Tablouri bidimensionale
  • Siruri de caractere
  • Recursivitate
  • Structuri de date alocate dinamic
  • Metode de programare: Greedy , Backtracking, Divide et Impera, metoda programării dinamice
  • Grafuri neorientate- parcurgeri, componente conexe, algoritmi de drum minim
  • Grafuri orientate – parcurgeri, sortare topologica, algoritmi de drum minim
  • Arbori – parcugeri, cel mai apropiat stramos comun

Sursa: olimpiada.info

Comentarii
Se incarca comentariile...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More